Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Poslije mjesec i po sjetio se da je uništio oružje * Milo poznat kao „gospodin deset odsto” * Izgorela dokumentacija o 50 predmeta * Dobio 1,4 miliona, a kasni tri i po godine * Poslije mjesec i po sjetio se da je uništio oružje * Božji svjedok * Igrale se delije i braća Haradinaj
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 07-12-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ALEKSANDAR ANDRIJA PEJOVIĆ, ministar evropskih poslova:
Predstoje brojne obaveze i planovi u narednom četvorogodišnjem periodu, za kada je planirano da se dovrše reforme i da država bude spremna za članstvo u EU.

Vic Dana :)

Poslali policajca u jedan kafić da vidi ima li tamo droge. Vraća se on u stanicu i kaže:
- Nema tamo nikakve droge, tamo čak izlazi vrlo siromašna omladina. Zamislite, imaju samo jednu cigaru i ona kruži po cijelom društvu.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2016-12-06 ARHITEKTE KOJE SU UČESTVOVALE U MODERNISTIČKOJ OBNOVI GLAVNOG GRADA MAKEDONIJE OSUĐUJU NJEGOVO RETROGRADNO PREUREĐENJE
Slavko Brezoski ispred robne kuće koju je projektovao 1956, danas skrivena iza neoklasicističke fasade „Urbicid” Skoplja Arhitekte koje su stajale iza modernističke obnove grada posle zemljotresa 1963. godine žale se na povrede autorskog prava, jer se njihova slavna modernistička zdanja danas skrivaju iza imitacija antičkih građevina
Dan - novi portal
Slav­ko Bre­zo­ski je već bio po­zna­ti ar­hi­tek­ta ka­da je jed­nog jul­skog ju­tra 1963. go­di­ne grad u ko­jem je ži­vio sna­žnim ze­mljo­tre­som pre­tvo­ren u ru­še­vi­ne. Bio je to do­ga­đaj ko­ji je od­re­dio osta­tak nje­go­ve ka­ri­je­re.
U ze­mljo­tre­su ko­ji je pri­je ma­lo vi­še od po­la vi­je­ka po­go­dio Sko­plje, pre­sto­ni­cu Ma­ke­do­ni­je, ko­ja je ta­da bi­la dio biv­še Ju­go­sla­vi­je, na­stra­da­lo je vi­še od 1.000 lju­di i sru­še­no je oko tri če­tvr­ti­ne svih gra­đe­vi­na.
Jed­na od ma­lo­broj­nih zgra­da ko­je su pre­ži­vje­le po­tres bi­la je rob­na ku­ća Sko­plje. Pro­jek­to­vao ju je Bre­zo­ski 1956, a nje­na iz­grad­nja na cen­tral­nom tr­gu do­vr­še­na je 1960.
Ta pe­to­sprat­ni­ca od mer­me­ra i sta­kla je je­dan od nje­go­vih naj­po­zna­ti­jih ra­do­va i pri­pa­da sna­žnoj stru­ji mo­der­ni­zma ko­ja je do­mi­ni­ra­la u ar­hi­tek­tu­ri biv­še Ju­go­sla­vi­je i za­hva­lju­ju­ći ko­joj je Sko­plje po­sli­je ze­mljo­tre­sa ob­no­vlje­no u fu­tu­ri­stič­kom sti­lu, bez pan­da­na u re­gi­o­nu.
Ali ovu zgra­du, ko­ja je u me­đu­vre­me­nu pre­tvo­re­na u grad­sku ga­le­ri­ju, da­nas je ne­mo­gu­će pre­po­zna­ti. To je tek jed­na od de­se­ti­na zgra­da ko­je već je­su ili će usko­ro bi­ti skri­ve­ne iza neo­kla­si­ci­stič­kih fa­sa­da i ko­lo­na­da od šu­pljih stu­bo­va, u ra­di­kal­nom pro­jek­tu ob­no­ve gra­da po­zna­tom pod ime­nom Sko­plje 2014. Cilj je de se po­ka­žu an­tič­ki kor­je­ni i u sta­nov­ni­štvo uli­je no­vi na­ci­o­nal­ni iden­ti­tet, iz­gra­đen na ma­ke­don­skom po­la­ga­nju pra­va na ba­šti­nu Alek­san­dra Ve­li­kog.
Bre­zo­ski da­nas ima 94 go­di­ne i bo­li ga kad vi­di šta se do­ga­đa s nje­go­vim zgra­da­ma, tim pri­je što ga ni­ko ni­je ni pi­tao za do­zvo­lu.
Mr­šav i sla­ba­šan, ali čvr­stog gla­sa, Bre­zo­ski je iz­ja­vio za BIRN da su se on, gra­do­na­čel­nik Sko­plja Ko­če Tra­ja­nov­ski i nje­gov po­moć­nik sa­sta­li 2013. Ta­da su mu pru­ži­li list pa­pi­ra ko­ji je tre­ba­lo da pot­pi­še i po­tvr­di da je sa­gla­san sa pro­mje­na­ma na fa­sa­di. Bre­zo­ski je od­bio i ne­si­gur­nom ru­kom na­pi­sao na pa­pir: „Po­nu­đe­no za pot­pis. Od­bio sam da pot­pi­šem.“
Sje­ća se da je ta­da re­kao Tra­ja­nov­skom: „Ni­je­sam ja za to. Re­kao sam vam da se ne sla­žem sa in­ter­ven­ci­ja­ma na fa­sa­di“.
Ali in­ter­ven­ci­ja je i te ka­ko bi­lo, ka­ko na ovoj ta­ko i na još 20 dru­gih mo­der­ni­stič­kih zgra­da u cen­tru Sko­plja, uklju­ču­ju­ći zgra­du Vla­de ko­ja je sa­da blje­šta­vo bi­je­la imi­ta­ci­ja fa­sa­de Bi­je­le ku­će.
– Bo­li me kad gle­dam ka­ko se ži­vot­no dje­lo mno­gih ar­hi­te­ka­ta mo­je ge­ne­ra­ci­je skri­va iza pa­ra­va­na od si­po­rek­sa. Ob­na­vlja­li smo Sko­plje po­sli­je ra­ta i ze­mljo­tre­sa sa ve­li­kom lju­ba­vlju i en­tu­zi­ja­zmom, a sad sam do­če­kao da vi­dim ka­ko se sve što smo ura­di­li bez­ob­zir­no uni­šta­va – ka­že Bre­zo­ski.
Dru­gi su oba­vi­je­sti­li BIRN da ih ni­ko ni­je kon­sul­to­vao, či­me su pre­kr­še­ne od­red­be ma­ke­don­skog za­ko­na o za­šti­ti autor­skih pra­va.
Hr­vat­ski ar­hi­tek­ton­ski kri­ti­čar Ma­ro­je Mr­du­ljaš opi­sao je ono što se do­ga­đa u Sko­plju kao „ur­bi­cid“.
– Za­i­sta mi ni­je ja­sno ka­ko je to mo­gu­će. Ko­ji za­ko­ni tu va­že, a ko­ji ne va­že – ka­zao je on.


„Eklek­ti­ci­zam“

Pro­je­kat Sko­plje 2014. je če­do biv­šeg kon­zer­va­tiv­nog pre­mi­je­ra Ni­ko­le Gru­ev­skog, za ko­ga kri­ti­ča­ri tvr­de da je to­kom de­ce­ni­je na vla­sti od 2006. do po­čet­ka 2016. bio auto­ri­ta­ran vla­dar.
Po­vu­kao se sa funk­ci­je u ja­nu­a­ru, uz po­sre­do­va­nje Evrop­ske uni­je, da bi omo­gu­ćio or­ga­ni­zo­va­nje pri­je­vre­me­nih iz­bo­ra. Na ta­kav po­tez bio je pri­nu­đen po­sli­je vi­še mje­se­ci po­li­tič­ke kri­ze i se­ri­je ob­ja­vlje­nih sni­ma­ka raz­go­vo­ra ko­ji­ma su ot­kri­ve­ne raz­mje­re zlo­u­po­tre­ba u nje­go­voj vla­di, što je Gru­ev­ski od­luč­no po­ri­cao. Iz­bo­ri će bi­ti odr­ža­ni 11. de­cem­bra.
Re­kon­struk­ci­ja Sko­plja ko­ju je za­po­čeo Gru­ev­ski već je mno­go pu­ta do­spi­je­va­la u no­vi­ne uz bom­ba­stič­ne na­slo­ve i ko­men­ta­re ko­ji uglav­nom ni­je­su bi­li po­hval­ni. Raz­mje­re ovog po­du­hva­ta ob­no­ve su za­pa­nju­ju­će.
Pre­ma ba­zi po­da­ta­ka ko­je je pri­ku­pio BIRN, vla­sti su do­sad utro­ši­le vi­še od 669 mi­li­o­na eura za po­di­za­nje 27 neo­kla­si­ci­stič­kih i ba­rok­nih gra­đe­vi­na, pet tr­go­va sa ani­mi­ra­nim fon­ta­na­ma, de­se­ti­ne spo­me­ni­ka i skulp­tu­ra i jed­ne tri­jum­fal­ne ka­pi­je po ugle­du na onu u Pa­ri­zu. Uku­pan bu­džet ove bal­kan­ske ze­mlje iz­no­si oko tri mi­li­jar­de eura.
Vla­da tvr­di da je cilj da se po­sli­je vi­je­ko­va osman­ske i de­ce­ni­ja ko­mu­ni­stič­ke vla­da­vi­ne od Sko­plja na­pra­vi evrop­ski grad.
Kri­ti­ča­ri tvr­de da je či­tav pro­je­kat na­ci­o­na­li­stič­ka lu­dost, tra­pav po­ku­šaj da se po­ve­žu slav­no do­ba Alek­san­dra Ma­ke­don­skog i mo­der­na Ma­ke­do­ni­ja. To­me se že­sto­ko pro­ti­vi i su­sjed­na Grč­ka. Iz­gled no­vog Sko­plja opi­si­van je fra­za­ma „kič iz­nad ki­ča“ i „mi­ni Las Ve­gas“.
– Svi­jet je tek po­čeo da ot­kri­va ovu ar­hi­tek­tu­ru, a oni je sad uni­šta­va­ju – na­ve­la je pro­fe­sor­ka ar­hi­tek­tu­re iz Lju­blja­ne Ma­ru­ša Zo­rec.
Jed­na od po­sle­di­ca ob­no­ve je i to što su oštri bi­je­li uglo­vi zgra­de ma­ke­don­ske Ope­re i ba­le­ta sa­da za­klo­nje­ni i ne­vi­dlji­vi. Ta zgra­da je uz­o­ran pri­mjer ju­go­slo­ven­skog mo­der­ni­zma, a pro­jek­to­va­la ju je slo­ve­nač­ka ar­hi­tek­ton­ska gru­pa Bi­ro 71. Za­mi­šlje­na je kao dio ši­reg kul­tur­nog kom­plek­sa ko­ji se spu­šta ka ri­je­ci Var­dar, ali pro­je­kat je ostao ne­za­vr­šen. Zgra­da Ope­re i ba­le­ta je sa­da od­sje­če­na od oba­le ni­zom neo­kla­si­ci­stič­kih gra­đe­vi­na sa rim­skim ko­lo­na­da­ma i la­žnim kan­de­la­bri­ma.
Pre­ma po­sto­je­ćim pla­no­vi­ma, zgra­da Ope­re i ba­le­ta će bi­ti okru­že­na sa svih stra­na, iako ni­ko od ar­hi­te­ka­ta ko­ji su ra­di­li na zgra­di ni­je pret­hod­no kon­sul­to­van u ve­zi sa pro­mje­nom ori­gi­nal­nih pla­no­va i in­ter­ven­ci­ja­ma u ne­po­sred­nom okru­že­nju zgra­de.
– Ni­jed­na grad­ska ili re­pu­blič­ka in­sti­tu­ci­ja ni­je nas kon­tak­ti­ra­la ili za­tra­ži­la mi­šlje­nje od nas kao auto­ra. Ni­je­su nas uklju­či­li ni u ži­ri za iz­bor pro­je­ka­ta no­vih zgra­da. Ra­zu­mlji­vo je što in­ve­sti­tor že­li da za­vr­ši kom­pleks, ali mi­sli­mo da je pro­jek­tom tre­ba­lo ob­u­hva­ti­ti i zgra­du Ope­re i ba­le­ta i sam trg, ta­ko da se omo­gu­ći nji­hov iz­la­zak na Var­dar. Na­ža­lost, no­vim ‘eklek­tič­nim’ zgra­da­ma na oba­li Var­da­ra to je one­mo­gu­će­no, a zgra­da i trg su od­sje­če­ni od grad­skog ži­vo­ta na pro­me­na­di – iz­ja­vi­li su za BIRN Ste­van Ka­cin i Ju­rij Prin­ces, dvo­ji­ca od če­tvo­ri­ce ar­hi­te­ka­ta iz gru­pe Bi­ro 71 ko­ji su ra­di­li na ori­gi­nal­nom pro­jek­tu.


Oda­va­nje po­šte

Mu­zej mo­der­ne umjet­no­sti u Nju­jor­ku, Mo­MA, na­ja­vio je za 2018. iz­lo­žbu ko­jom će oda­ti po­štu ju­go­slo­ven­skom mo­de­r­ni­zmu. Je­dan od ku­sto­sa Vla­di­mir Ku­lić iz­ja­vio je da će na iz­lo­žbi bi­ti pri­ka­za­na i re­kon­struk­ci­ja Sko­plja po­sli­je ze­mljo­tre­sa „kao je­dan od va­žnih tre­nu­ta­ka u in­ter­na­ci­o­na­li­za­ci­ji ar­hi­tek­tu­re u do­ba Hlad­nog ra­ta“.
BIRN je kon­tak­ti­rao ar­hi­tek­tu ko­ji je pro­jek­to­vao no­vu fa­sa­du za zgra­du Vla­de, Žar­ka Ča­u­šev­skog, ali on nam je u te­le­fon­skom raz­go­vo­ru re­kao da ne že­li da da­je in­ter­vjue.
Kom­pa­ni­ja Ar­hi­tek­to­ni­ka, u ko­joj je on di­rek­tor, a nje­gov brat Ni­ko­la vla­snik, naj­za­slu­žni­ja je za no­ve grad­ske fa­sa­de. Is­tra­ži­va­nje BIRN-a ob­ja­vlje­no u ju­lu 2015. po­ka­za­lo je da su njih dvo­ji­ca na ime ho­no­ra­ra pri­mi­li vi­še od po­la mi­li­o­na eura.
La­zar Di­mov, ar­hi­tek­ta ko­ji je di­zaj­ni­rao fa­sa­du Grad­ske ga­le­ri­je na glav­nom tr­gu u Sko­plju, zgra­de ko­ju je iz­vor­no pro­jek­to­vao Bre­zo­ski, ta­ko­đe je od­bio da od­go­va­ra na pi­ta­nja BIRN-a.
Autor iz­vor­nog pro­jek­ta zgra­de Pa­lo­ma bjan­ka, ar­hi­tek­ta Traj­ko Di­mi­trov, iz­ja­vio je da ga vla­sti ni­su pi­ta­le za do­zvo­lu za re­kon­struk­ci­ju nje­go­ve zgra­de.
– To za­i­sta bo­li – ka­da kao ne­ko ko je ro­đen u Sko­plju i autor je po­zna­te zgra­de u cen­tru gra­da sa­zna­te da će ta zgra­da po­sta­ti dio jed­nog si­vog, bez­lič­nog grup­nog por­tre­ta – iz­ja­vio je za BIRN Traj­ko Di­mi­trov, je­dan od vo­de­ćih ma­ke­don­skih ar­hi­te­ka­ta po­sle­rat­ne ge­ne­ra­ci­je.
Di­mi­trov da­nas ima 86 go­di­na. Ni­ko ga ni­je oba­vi­je­stio šta se spre­ma, a za pla­ni­ra­ne ra­do­ve je sa­znao iz no­vi­na.


Po­li­tič­ke aso­ci­ja­ci­je

Mo­der­ni­zam ni­je na me­ti na­pa­da sa­mo u Ma­ke­do­ni­ji, ali ti na­pa­di su ov­dje sva­ka­ko naj­že­šći.
Ne­dav­ni do­ga­đa­ji na­kon što je Gru­ev­ski si­šao sa vla­sti da­ju Bre­zo­skom po­vod za na­du.
U ok­to­bru je kan­ce­la­ri­ja spe­ci­jal­nog tu­ži­o­ca na­ja­vi­la is­tra­gu u ve­zi sa iz­grad­njom mu­ze­ja u okvi­ru pro­jek­ta Sko­plje 2014. U sa­op­šte­nju se is­ti­če da je ne­ko­li­ko vi­so­kih zva­nič­ni­ka Mi­ni­star­stva kul­tu­re osum­nji­če­no za mal­ver­za­ci­je, ali osum­nji­če­ni ni­je­su ime­no­va­ni. Mi­ni­star­stvo je od­go­vo­ri­lo da je iz­grad­nja iz­ve­de­na u skla­du sa za­ko­nom.
Ipak, sud­bi­na či­ta­vog pro­jek­ta naj­vi­še za­vi­si od re­zul­ta­ta iz­bo­ra 11. de­cem­bra. Naj­va­žni­je pi­ta­nje je da li će Gru­ev­ski i VRMP-DPMNE sa­ču­va­ti vlast.
Ni­ko od ar­hi­te­ka­ta iz pe­ri­o­da po­sle Dru­gog svjet­skog ra­ta sa ko­ji­ma je BIRN raz­go­va­rao ni­je iz­ja­vio da raz­ma­tra mo­guć­nost po­kre­ta­nja sud­skog po­stup­ka. Bre­zo­ski je re­kao da ima dru­ga­či­ji plan, ako do­bi­je pri­li­ku.
– Po­no­vo bi ih na­pra­vio, sve bih po­pra­vio – re­kao je go­vo­re­ći o skri­ve­nim mo­der­ni­stič­kim zda­nji­ma.
– Pre­ži­vje­li smo ze­mljo­tres, pa smo opet sve po­pra­vi­li. Ne vi­dim dru­gu mo­guć­nost – po­ru­čio je Bre­zo­ski.


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"